ANALIZA GP GOSPODARKA CO ZROBIĆ, BY MISTRZOSTWA EURO 2012 OKAZAŁY SIĘ SUKCESEM

19.04.2007

Gazeta Prawna Nr 77 (1947) czwartek, 19 kwietnia 2007 r.

ANALIZA GP GOSPODARKA CO ZROBIĆ, BY MISTRZOSTWA EURO 2012 OKAZAŁY SIĘ SUKCESEM

Bariery do pokonania na drodze do Euro 2012

Giełda w pierwszej chwili zareagowała znacznym wzrostem na wieści o tym, że Polska wspólnie z Ukrainą będzie organizatorem mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Nigdy jeszcze nie organizowaliśmy tak masowego wydarzenia sportowego. GP przygotowała rekomendacje dla rządu, co zrobić, by Euro 2012 było udane.
Zapytaliśmy ekspertów, jak wydarzenie to wpłynie na gospodarkę i jakie ustawy należy zmienić, by przyspieszyć niezbędne inwestycje.

 

Skąd będą pochodzić pieniądze na organizację mistrzostw.

WOJCIECH KASPROWSKI
dyrektor w sztabie Euro 2012
Pieniądze na inwestycje związane z organizacją w Polsce EURO 2012 będą pochodziły z czterech źródeł. UEFA przeznaczy część swoich środków na sfinansowanie inwestycji w obiekty sportowe. Jednak nie należy liczyć, że będą to duże pieniądze w stosunku do potrzeb, bo ciężar organizacji będziemy musieli udźwignąć w znacznym stopniu sami. Składając nasz projekt, musieliśmy do niego dołączyć pisemne gwarancje ze strony rządu i samorządów na zrealizowanie określonych inwestycji związanych z mistrzostwami. Tak więc budżet państwa i budżety samorządowe będą ważnym beneficjentem środków na organizację EURO. Nie wolno także zapomnieć o funduszach unijnych, które pomogą nam sfinansować rozbudowę infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej. Ostatnim źródłem środków są sponsorzy. Inna kwestią jest natomiast baza turystyczna. Liczymy, że międzynarodowe sieci hoteli tak jak to stało się w Portugalii zainwestują w ich rozbudowę.

 

Jak mistrzostwa wpłyną na koniunkturę gospodarczą.

ŁUKASZ TARNAWA
główny ekonomista PKO BP
Organizacja mistrzostw pomoże gospodarce szczególnie w latach 20102012, ale trudno będzie to pogodzić z zacieśnieniem fiskalnym, aby, jak planowano, w latach 20122013 wejść do strefy euro. Może się to odsunąć na 2015 rok. Te dwa cele mogą kolidować ze sobą i to może być cena za organizację mistrzostw. Część inwestycji została już skonsumowana w ramach inwestycji z budżetu UE 20072013 i została uwzględniona w prognozach wzrostu gospodarczego. Ale tym bardziej wzrost PKB przez najbliższe pięć, sześć lat w Polsce na poziomie około 5 proc. wydaje się wysoce realny. W roku takiej imprezy pojawia się dodatkowy impuls wzrostowy. To może być koło zamachowe dla gospodarki, choćby przez zmianę wizerunku, wzrost turystyki czy inwestycje infrastrukturalne. To jednak będzie mogło odciągnąć uwagę rządzących od obniżki wydatków i wejścia do strefy euro.

 

Czy prawo budowlane nie przeszkodzi w inwestycjach.

ADAM AMBROZIK
ekspert KPP
Realizacja wielu inwestycji związanych z organizacją mistrzostw Europy w 2012 roku wymaga zmian w prawie budowlanym. Potrzebne są zmiany, które uproszczą i przyspieszą proces rozpoczynania inwestycji. Dziś bowiem procedura ta jest zbyt rozbudowana i pochłania od 50 do 60 proc. energii i czasu przedsiębiorcy. Potrzebne są również zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Inwestycje wymagają bowiem takich planów, a w Polsce ich na razie nie ma. Ustawodawca powinien zatem jak najszybciej przyjąć plan zagospodarowania przestrzennego kraju. Potrzebne są również uproszczenia w procedurze wykupywania gruntów potrzebnych pod inwestycje.

 

Czy potrzebne są zmiany w prawie zamówień publicznych.

MAREK LUBIENIECKI
ekspert z zakresu zamówień publicznych
Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych zostały kompleksowo zmienione. Kolejna nowelizacja tej ustawy została przeprowadzona już w tym roku i najprawdopodobniej jeszcze w maju zostanie ona podpisana przez prezydenta. Zmiany te zmierzają przede wszystkim do upraszczania i przyspieszania procedury składania zamówień i wyłaniania inwestorów. Zmienione przepisy usprawnią też proces wykorzystywania środków unijnych. Procedura wyłaniania wykonawcy dużych inwestycji, a takie głównie będą musiały zostać poczynione w związku z organizacją mistrzostw Europy, może trwać od dwóch do trzech miesięcy.

 

Czy wzrosną ceny towarów i presja na wyższe płace

BARTOSZ PAWŁOWSKI
ekonomista ING Banku
Nie wyobrażam sobie, żeby pracownicy w branży budowlanej przestali żądać wyższych wynagrodzeń. To zjawisko przybierze na sile. Utrzyma się też presja na wzrost cen, a spodziewamy się tego wraz ze spadającym bezrobociem. Taki zastrzyk pieniędzy będzie oznaczał większe zatrudnienie w firmach. Ale z drugiej strony złoty może się dalej umacniać, bo przecież do Polski napłyną środki w euro, a to z kolei obniża inflację.

 

Na ile banki będą w stanie współfinansować organizację mistrzostw.

JAN KRZYSZTOF BIELECKI
prezes Pekao
Banki chętnie sfinansują każdy dobry projekt oparty na rachunku ekonomicznym. Całe przedsięwzięcie trzeba rozpatrywać w kategoriach wielkich zysków dla gospodarki i promocji naszego kraju. To szansa na rozbudowę transportu i turystyki. To także dowód na to, jak ważne dla Polski jest partnerstwo z Ukrainą.

 

Czy turniej wpłynie na ceny nieruchomości.

KAZIMIERZ KIREJCZYK
prezes Reas
Organizacja finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej w niewielkim stopniu wpłynie na wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych. W okresie poprzedzającym imprezę należy spodziewać się jedynie wzrostu cen mieszkań na wynajem w miastach, w których odbywać się będą rozgrywki oraz w miejscowościach turystycznych.

 

Które branże zarobią na mistrzostwach.

TOMASZ BARDZIŁOWSKI
wiceprezes CA IB Securities
Od razu po ogłoszeniu decyzji największe wzrosty na giełdzie zanotowały firmy z branży budowlanej, hotelowej czy np. producentów stali. To właśnie firmy z tych branż będą największymi beneficjentami organizacji mistrzostw. W ich trakcie przez napływ turystów zyska branża turystyczna, ale też producenci żywności. Wyniki tych spółek przez najbliższe lata będą na pewno lepsze niż byłyby bez organizacji turnieju.

 

Czy zostanie otwarta granica z Ukrainą

MICHAŁ RACHOŃ
rzecznik MSWiA
Polska będzie już w grupie Schengen, a Ukraina nie będzie jeszcze członkiem UE, dlatego dużym wyzwaniem będzie rozwiązanie kwestii ruchu granicznego. Należy spodziewać się wprowadzenia dodatkowych rozwiązań prawnych, które umożliwią właściwe przygotowanie przejść granicznych. Przede wszystkim zostanie również zwiększona liczba przejść granicznych.

BILETY NA EURO 2008

Chętnych na bilety na mistrzostwa Europy w 2008 roku, które organizuje Austria i Szwajcaria, było 30 razy więcej niż wystawiono biletów. Prawie 600 tys. fanów ze 142 państw zamówiło 10,4 mln biletów.

CZU, MGA, BED, KRZEŚ, AJ, ŁK

Przydatne informacje

Ogłoszenia o zamówieniach publicznych (TED)
TED (Tenders Electronic Daily) to internetowa wersja „Suplementu do Dziennika…
Ogłoszenia o przetargach BZP
Biuletyn Zamówień Publicznych zawiera bazę danych - ogłoszenia o postępowaniach…

Oblicz termin związania ofertą

Posłuż się naszym Kalkulatorem terminu związania ofertą i otrzymuj automatyczne powiadomienia e-mail.

Przelicznik euro - zamówienia publiczne

Kwota:
OK

1 EUR =   4,6371 PLN

Obwieszczenie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 3 grudnia 2023 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów (M.P. 2023 poz. 1344)
tj.: 1 euro = 4,6371 zł